/

Zapojili jsme se do projektu AIrchivist

Člen CEMETIKu Jan Motal se zapojil do projektu AIrchivist, který vzniká s podporou Technologické agentury ČR ve spolupráci FAMU a Future Memory Lab. Projekt se soustředí na to, jak promýšlet práci s archivními audiovizuálními materiály v době, kdy do ní stále výrazněji vstupují nástroje umělé inteligence. Výzkum reaguje jak na etické a právní výzvy práce s archivem, tak na potřebu nových nástrojů pro popis a kontextovou analýzu audiovizuálních materiálů.

Na projektu se podílí mimo jiné režisérka a pedagožka Lucie Králová, jež působí na Katedře dokumentární tvorby FAMU a zároveň je zakladatelkou a garantkou programu Future Memory Lab. Zapojena je také filmová historička Lucie Česálková, výzkumná pracovnice FF UK, která se dlouhodobě věnuje dějinám českého nonfikčního a dokumentárního filmu.

AIrchivist má dvojí ambici. Jednak směřuje k vytvoření prototypu nástroje, který by filmařům a filmařkám usnadnil práci s videoarchivy, pomáhal při vyhledávání souvislostí a umožňoval lépe mapovat vzorce, motivy a kontexty v archivních materiálech. Zároveň má vzniknout doporučující etická studie a právní manuál, které pomohou lépe uchopit citlivé otázky spojené s používáním archivních záběrů, jejich interpretací, popisem a dalším zpracováním v prostředí současných technologií.

Zapojení do projektu vnímáme jako další příležitost rozvíjet v rámci CEMETIK témata mediální etiky, odpovědné práce s technologiemi a kritické reflexe umělé inteligence v oblasti audiovizuální kultury. Projekt AIrchivist je pro nás důležitý právě tím, že neslibuje jen efektivnější práci s archivem, ale zároveň otevírá prostor pro otázky odpovědnosti, reprezentace, historického kontextu i ochrany zranitelných skupin.

← Zpět